„Był sobie pączek, co nie miał rączek

i okrąglutki był jak miesiączek.

Miał lukrowaną, złocistą skórkę,

a w środku dziurkę na konfiturkę.

Wszyscy go lubią starsi i dzieci,

na jego widok, aż ślinka leci.

Lecz co naprawdę pączki są warte,

to wie najlepiej TŁUSTY CZWARTEK

„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, smacznych pączków nasmażyła”.

„Sówki” i „Wróbelki” poznały historię pączka kultywowaną w Polsce. Dowiedziały się również o tym, jak świętowano TŁUSTY CZWARTEK na Śląsku. Według dawnych przesądów mówiono, że „Jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w życiu nie będzie mu się wiodło”.

Poznając inne kultury, przedszkolacy w języku angielskim dowiedzieli się o  tradycji NALEŚNIKOWEGO WTORKU, którą podtrzymuje się w Wielkiej Brytanii.

Natomiast w ramach zajęć plastycznych dzieci wykonały apetyczne pączki, które wyglądały, jak prawdziwe.

Gdy w końcu nadeszła pora, z wielkim apetytem zjedliśmy pyszne pączki.

Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania tradycyjnych zwyczajów.